Ruh Sağlığının Önemi

Ruh Sağlığının Önemi
27 Nisan 2020 · 3 dakikalık okuma

Korona’nın teselli ödülü mahiyetinde faydalarından biri de, pek çok kişinin ruh sağlığını korumanın önemi konusunda daha iyi bilinçlenmesi ve farkındalığının artması oldu sanırım. Normalde kaygı, depresyon vb ruh sağlığı problemleri yaşayan bazı kişiler ne yaşadığını, yardım alması gerektiğini, ve bunu nasıl alacağını bilmezken, şu an bütün dünya benzer ve zor bir problemle aynı anda karşı kaşıya olduğu için, bunlarla nasıl başedilebileceğini bilenlerle bilmeyenler birbirlerini daha kolay bulabildi. Ve insan kendi sorunu ile ilgili bilgilere daha dikkat kesildiği için, daha çok kişinin ilgisi bu alana kaydı diye düşünüyorum. Bir de belki, kaygı bozuklukları gibi ruh sağlığı problemlerinin herkesin başına gelebileceği anlaşıldığı için, bu konudaki stigma azaldı, ve insanlar bu konularla ilgili daha kolay konuşmaya başladı.

Bunların sonucu olarak şu anda pek çok yerde, ruh sağlığımızı korumak için kendi kendimize yapabileceğimiz şeyleri özetleyen, ‘self help kaynakları’ paylaşıldı, paylaşılıyor. Benim bu konuda şu ana kadar gördüğüm en iyi sitelerden biri bu:

https://www.cci.health.wa.gov.au/Resources/Looking-After-Yourself

Ne yazık ki Türkçe’de böyle düzgün, iyi, benzer kaynak var mı bilmiyorum, bilen olursa bana da haber versin. Bu konuda Türkçe’ye çevrilmiş birkaç kitap biliyorum. David Burns’un ‘İyi Hissetmek’ kitabı bir örnek. Ben ‘Pembe Fili Düşünme’yi de baya sevdim. Bu konuda sizin bildiğiniz kitap önerilerine de açığım.

Genel olarak bu konularda okumak, bilgilenmek faydalı olabiliyor elbette, ama okumak yetmez, uygulamak gerek. Ayrıca unutmayalım, kendi kendine yardım kaynakları terapi ile aynı değildir, onun yerini kolay kolay tutmaz. Ama hiç yoktan iyi olabilir, ve terapiye ek kullanılabilir. Ve bazı durumlarda profesyonel yardım şart olur. Buna gerek olup olmadığını anlamanın ilk aşaması da genelde, bir psikoterapist veya psikiyatrist ile görüşmektir. Bu görüşmeye göre ilaç tedavisi mi, terapi mi, ya da başka neye ihtiyacınız olduğu belirlenir.

Terapiden faydalanmak için akıl hastalığına sahip olmanıza gerek yoktur, çoğu insan terapiden epey fayda görür. Kendinizi daha iyi tanımak, kendinizin daha iyi bir versiyonuna ulaşmak, ufak tefek de olsa, işlevinizi çok etkilemese de yaşam kalitenizi etkileyebilen, kaygı, mükemmeliyetçilik, kendine güven problemi gibi pürüzlerin üzerinde çalışmak, daha şiddetli ruh sağlığı sorunlarını önlemek vb. gibi bir sürü faydası olur.

Toplumumuzda ve genel olarak insanların çoğunda maalesef ruh sağlığı nasıl korunur, bozulursa nasıl düzelir, bunlar neden olur konularında çok bilgi eksiği ve epeyce yanlış düşünce var. Beden sağlığı konusunda da çok farklı değil gerçi ama, ruh sağlığı konusunda daha da bir eksik görüyorum, ve üzücü şekilde doktorlar arasında bile var bu. Ruh sağlığını korumanın öneminin çoğu insan farkında bile değil ne yazık ki. Nasıl ki bedenimizde kalp, diyabet, tansiyon gibi hastalıklar gelişmemesi için sağlıklı yaşamamız gerekiyor (sağlıklı beslenme, egzersiz gibi yöntemlerle), ve hastalık gelişirse eski halimize gelmesi çok zor oluyorsa, ruh sağlığı da böyle. Olaylar büyüyene kadar ertelenirse maalesef çözmesi daha zor oluyor, ama bunu düşünüp ümitsizliğe de kapılmayın tabi, zararın neresinden dönülse kârdır.

Sağlığımız çok değerli olduğu için korumamız da o derece önemli, ruh sağlığımız da bunun önemli bir kısmını oluşturuyor. Ruh sağlığıyla beden sağlığı da birbiriyle epey ilişkili. Konu uzun ama insanların sabrı kısıtlı, ondan burada keseyim.

Hepimize hem beden hem ruh sağlığı diiliyorum 💞🤗