2020'nin benim için özeti

2020'nin benim için özeti
31 Aralık 2020 · 5 dakikalık okuma

Pek çok kişi bugün buralarda 2020’nin kendisi için nasıl geçtiğini anlatmış. Benim 2020 bilançom başkalarını neden alakadar etsin diye düşünmekle beraber, kendim için bu değerlendirmeyi yapmak istedim, yapmışken boşa gitmesin, belki merak eden olur diye buraya da koymaktan kendimi alamadım :)

Pandeminin getirdiği diğer ilginçliklerin yanında benim için en ilginç kısımlarından biri evden çalışmaktı. Doktor olarak evden çalışabileceğimi hiç hayal etmemiştim ama kırmızı kar yağdı ve bu mümkün ve gerekli oldu. Hastalarla yüz yüze görüşmenin yerini asla almamakla beraber böyle güvenli bir alternatifin olması bi açıdan güzeldi de. Başka bir önemli değişiklik de, Türkiye’den, ailemden, Türkiye’deki arkadaşlarımdan hiç bu kadar uzak kalmamıştım. Gurbetin yüzünü baya değiştirdi. Bi şekilde direndik ve direnmeye devam ediyoruz ama sabrımın sonuna yaklaşıyor olabilirim, o yüzden diliyorum ki bi an önce seyahat etmek, sevdiklerimize kavuşmak yine güvenli hale gelir de kavuşabiliriz 🙏

Bir de İngiltere’de doktorluk konusunda oluşturduğum içeriklerin biraz daha yayılması şeklinde bir değişiklik oldu hayatımda. Sürecin nasıl ilerlediğini bilmeyenler için de biraz özetlemek istedim. Ben İngiltere’ye geldiğimde İngiltere’de doktorluk Türkler arasında çok bilinmez bir yoldu. İlk kez burada doktorluk denkliği alan birkaç Türk’le karşılaştığımda sonunda bir ümit var gibi hissetmiştim, ama o zaman da hiçbiri PLAB’la değil, Avrupa vatandaşı olduğu için sınavsız kabul alan kişilerdi. Sonra PLAB yolunda olan biriyle (Pakistan’lı idi) ilk karşılaştığımda, bu sürecin seyrini benim içn değiştiren en önemli bilgi olan, ‘Facebook’ta PLAB diye bir grup var, orada her şey var’ değerli bilgisine kavuşmuştum ve sonra gerisi geldi çok şükür.

Sonrasında bir şekilde benim İngiltere’ye yerleştiğim bilgisi yayıldıkça bana gelen mailler arttı, onlara attığım mail şablonu gitgide uzadı, ben de bunları madem bi Google Dökümanlara koyayım da linki yollayıvereyim dedim. Ama bana göre biraz çalakalem olan, çok da ideal olmayan bu rehberi ortalara çıkarmaya, Google’da aranır bir hale getirmeye ve bu sebeple daha bilinir olmaya uzun süre çekindim ve direndim. Zira ilgi odağı olmak, bilinir olmak benim hoşlanmaktan öte rahatsız olduğum, ama yardımcı olma hissi ağır basınca katlanabildiğim bir şey. Ancak rehber yine de elden elde epey yayıldı, hatta biri bir yere yüklemişti ve İngiltere’de doktorluk diye aratınca Google’da çıkıyordu ama eski haliyle çıkıyordu. Sonra pandemide biraz daha boş vaktim olunca, bari şu rehberi bir bloga filan yükleyeyim de insanlar güncel haline daha kolay ulaşsın deyince rehber biraz daha yayıldı.

Ardından sevgili @dahiliyevakalar bu konuda bir Instagram canlı yayını teklifinde bulununca reddedemedim. Zira ben de video/podcast türü yayınlarla öğrenmeyi tercih ediyorum, ve 1 saatlik yayında konuşulanları yazmaya kalksak kitap olacağı, onları yazılı olarak düzgünce anlatmanın zorluğu da düşününce neden olmasın dedim. Dahası topluluk içinde, hele de canlı yayında konuşmak benim için zorlayıcı olsa da, aynı zamanda geliştirici de olacağını düşündüm ve nitekim öyle de oldu. Topluluk içinde konuşmaktan daha az korkuyorum artık :) Aynı zamanda mükemmeliyetçiliğimi de biraz daha törpülemiş oldu. Mükemmel olmasa da faydalı olabileceğine her seferinde biraz daha ikna oldum ve mükemmel olmayan ürünler üretmeye tahammülümü artırdı. Zira kafamdaki kriterler başta o kadar yüksekti ki, o seviyeye ömrü hayatımda hiç ulaşamama ihtimalim de o derece yüksekti. Bu konuda şu ana kadar bu konuda edindiğim bilgi ve deneyimleri aktarmak benim için çok zor değil, ama kendim bu konuda yolumu bulmaya çalışırken yaşadığım zorlukları düşününce, bu bilgiye ulaşanlar için ne kadar faydalı olabildiğini tahmin edebiliyorum ve hal böyleyken bu deneyimleri paylaşmamak bencillik gibi geliyor.

Sürecin nasıl ilerlediğine dönersek, @dahiliyevakalar ile yaptığımız video sonrası daha fazlasını talep eden çok insan olunca kıramadım, ve insanların benim dışımdaki hekimlerin de yolculuklarını ve görüşlerini dinlemesine bir aracı olmak istedim ve karşılıklı hekim sohbetleriyle bu yol devam etti. Bunları YouTube’a yüklemem de yine çevre baskısı sonucu gelişti :) Videoları izlemesi YouTube’dan daha kolay olduğu için hadi onu da yapayım dedim. Sonra çeşitli yerlerden bu konuda konuşmalara davet etmeye başlandım, onlara da hayır diyemeye diyemeye olay buralara geldi (Artık hayır demeye başladım mecburen zira hepsine yetişmem mümkün değil :). Bunların sonucu tabi kendi halimde takıldığım Instagram hesabım da biraz da büyümüş oldu. Orası benim için daha çok hayata dair farkettiğim, sevdiğim şeyleri paylaşma yerimdi ve buraya İngiltere’de doktorluk meselesini pek karıştırmıyordum, ama şu an karma bir hesap oldu ve biraz kabalıklaştı. Bu konuda da karmaşık hislere sahibim, zira ben hala eskiden ne paylaşıyorsam onları paylaşıyorum ama bu kadar çok kişiye ulaştığı düşüncesi bazen beni geriyor :) Bu kadar çok kişinin benimle ilgili bu kadar çok şey bilmesi hala çok garip geliyor doğrusu. Ama bu konuda kendimi şöyle teselli ediyorum, bunun belki bir faydası, ruh sağlığımızı korumanın önemi ve yöntemleri üzerine paylaştıklarımın daha çok kişiye ulaşma fırsatı getirmesi.

Bu süreçten herhangi bir çıkar ilişkisi gütmediğim umarım ki fark ediliyordur, zira yoksa söylediklerimin objektifliği pek kalmaz. Hiçbir zaman amacım insanları İngiltere’ye gelmeye, yurtdışına yerleşmeye teşvik, ikna etmek olmadı, zaten bunun bana bir katkısı da yok. Aksine, eğer birilerini istemeden de olsa yanlış yönlendirir ya da bilgilendirirsem bunun vebalinden çok korkuyorum ve o yüzden elimden geldiğince her yönüyle, objektif olarak anlatmaya çalışıyorum. Ama sonuçta ben de insanım, yüzde yüz objektif olabilmek çok zor. İnsanın kendi seçimlerine kendisini ikna etmesi için iyi yönlerine odaklanması çok doğal, dolayısıyla kendi seçtiği bir şeyi öven herkesin önerisini bir de kendi süzgecinizden geçirmeyi unutmayın :)

Umarım tüm paylaştıklarım, hem benim hem sizin zamanınıza değiyordur ve faydalı oluyordur. Benim için en önemli olan bu. Zaman ayırıp paylaştıklarımı okuduğunuz, izlediğiniz, sorularıma cevap verdiğiniz, güvenerek içinizi açtığınız, güzel sözleriniz için hepinize topluca çok teşekkür ederim. Ve yine yeri gelmişken bir topluca özür dilemek isterim, tüm sorularınıza ve mesajlarınıza uzun uzun, aynı nezaketle karşılık vermek ve yardımcı olmayı çok istemekle beraber çoğu zaman yetişemiyorum, özellikle de kolayca cevabını bulabileceğinize inandığım bir soruysa. Ama çok spesifik bir konuysa ve cevabını biliyorsam elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Affola 🙏

Umarım 2021 hepimiz için çok daha güzel bir sene olur 🙏 Yeni yılımız kutlu mutlu olsun 😊